Kuinka ranskalainen Fintech voi auttaa DAF:ia B2B-maksuongelmissa? (2024)


Viime tammikuussa julkaistussa "Future of Payments" -tutkimuksessaan Deutsche Bank tutki 200 suurten eurooppalaisten konsernien talousjohtajaa ja rahastonhoitajaa heidän odotuksistaan ​​maksujen suhteen. B2B-maksujen osalta on nousemassa useita selkeitä trendejä. Maailmanlaajuisesti vuonna 2020 kirjattiin 32,39 miljardin dollarin maksupetoksia (9,84 miljardia vuonna 2011).maksuturvaei ole yllättävää, että se on eurooppalaisten talousjohtajien prioriteettien kärjessä. He ovat myös tarkkaavaisia ​​kysymykseenlaskujen ja maksujen täsmäytykset. Deutsche Bankin mukaan 60 prosenttia rajat ylittävistä B2B-maksuista vaatii aikaa vievää manuaalista 15–20 minuutin väliintuloa.

Sitten tulevat ongelmatautomatisoimallaja pääsy kaikkiin liiketoimiin ympäri maailmaa. Tämän viimeisen kohdan osalta 54 prosenttia kyselyyn vastanneista rahastonhoitajista vakuuttaa, että on kiireellisesti otettava käyttöön ratkaisuja, jotka pystyvät jäljittämään kansainväliset maksut ongelmatilanteissa. Toinen haaste, jonka nämä rahoitusalan ammattilaiset haluavat ottaa vastaan:käytön nopeuttaminen välitön maksu. 40 % kyselyyn vastanneista talousjohtajista odottaa teknologian mullistavan tämän viimeisen kohdan, koska he uskovat, että pikamaksuilla on suuri vaikutus heidän yritystensä kassavirtaan, erityisesti vähentämällä huomattavasti riskiä maksamatta jättämisestä ja varojen tarvetta. .

Lue myös:Maksuturvallisuus, suuri ongelma

Ranskalainen fintech on nousussa

Kaikissa näissä aiheissa eurooppalaiset fintechit (monet heistä ranskalaiset) ovat sijoittuneet. Voimakkaassa nousussa vuodesta 2018 ja PSD2:n (Euroopan maksupalveludirektiivin toinen versio) käyttöönotolla. Tämä pakottaa nyt pankit siihentarjota asiakkaidensa tietoihin pääsyn muille toimijoille, erityisesti maksupalvelujen aloittajille ja tilitietopalveluntarjoajille. Pankit ovat joutuneet kehittämään erityisiä ja yhteentoimivia rajapintoja tehostaakseen viestintää kuin näiden osapuolten alun perin ottamat kuvakaappaukset pankkien ulkopuolella. Tämä DSP2:n avaama Open Bankingin uusi aikakausi on antanut luvan useiden järjestelmien kehittämiseeninnovatiivisia ja erityisiä palveluitauudet tulokkaat rahoitusmarkkinoille, nämä nuoret versot, joita kutsummeFintechit.

Terveyskriisin ohjaamana ja sen herättämän tietoisuuden kiireellisyydestäkaikkien prosessien digitalisointi, Ranskan Fintechs äänitti lähesVarainhankinta 830 miljoonaa euroa vuonna 2020Ranskan FinTech-yhdistyksen barometrin mukaan. Näistä keräyksistä 15,3 % koski maksupalveluja. Viimeisimpiä operaatioita: Libeo (20 miljoonaa euroa) sen laskujen vahvistus- ja maksuratkaisusta ilman Ibania, Score and Secure Payment (6 miljoonaa) maksualustaan, Sis ID (5 miljoonaa) yhteistyöratkaisustaan ​​taisteluun. pankkisiirtopetos tai Soan (1 milj.) pk-yrityksille/VSE-yrityksille tarjouksestaan, joka koskee verkkomaksujen hallinnan optimointia. Jopa BpiFrance on juuri julkaissut erityisen 100 miljoonan euron paketin tukeakseen näiden innovatiivisten rahoitusyhtiöiden nousua.

Lue myös:Fintechit, mahdollisuudet, joita rakennetaan

"Fintechillä on suuria etuja perinteisiin pankkitoimijoihin verrattuna: niiden ketteryys, välittömästi kansainvälinen paikannus, palvelujen ja käyttöliittymien intuitiivinen ergonomia. ", perustelevat Pierre-Antoine Dusoulier, fintech IbanFirstin perustaja ja Pierre Queinnec, Jenjin CEI (tekoälyyn perustuva kuluraporttiohjelmisto). He ovat Ranskan FinTech -yhdistyksen tiedottajia."He eivät kärsi raskaista ympäristöistä, jotka hidastavat heidän edistymistään ja palveluiden kehitystä. Ja sitten, heidän erottumisessaan perinteisiin maksupelaajiin: useimmat ovatsijoitettu hyvin erityiseen markkinarakoon, johon he omistavat kaiken energiansa ja kaiken T&K-. Lionel Jouve, Ranskan yritysten rahastonhoitajaliiton Fintech-komission varapuheenjohtaja, löytää heistä toisenkin vetovoiman:"Maksuissa voimatasapaino on äärimmäisen läsnä. Kun olet asiakas, haluat, että maksu on käsissäsi. Toisaalta, kun olet toimittaja, et halua olla riippuvainen asiakkaasi hyvästä tahdosta. Fintechin tarjoama teknologia mahdollistaa näiden aiheiden osittaisen pyyhkimisen varmistamalla, etteivät ne ole kokonaan jommankumman käsissä..

Niin monia argumentteja, jotka voivat rohkaista talousjohtajia lähtemään uuteen seikkailuun näiden nuorten yritysten kanssa.”Yritysten on ehdottomasti pakkonykyaikaistaa ja nopeuttaa maksuja, tästä tulee entistä tärkeämpää tämän kriisin myötä. Maksu ei ole vain virtaus, se on todellinen osa suoritusta ja uskollisuutta.", päättää Eddy Combier, fintech Score Secure Paymentin johtaja.

Lue myös:Yhteistyö, avain pankkien ja rahoituslaitosten selviytymiseen


Zoomaus

Innovaatioita kaikilla tasoilla

On mahdotonta luetella muutamalla rivillä kaikkia fintechin DAF:ien tuomia innovaatioita ja palveluita, maksuprosessin niche-alueita tai globaalimpia ratkaisuja, mutta viimeisimmistä julkistetuista palveluista voidaan mainita mm.Payment Tracker d'IbanFirstesimerkiksi, joka mahdollistaa akansainvälisten maksujen seuranta reaaliajassa, kaikissa varojen siirron vaiheissa. Keskimääräinen pankkisiirron vastaanottokuittausaika on 4 päivää, mutta tämä uusi palvelu vastaa siirron tekemisen ja vastaanottamisen väliseen viiveeseen. Tai taas tarjousSIS-tunnusjonka avulla voit tarkistaa muutamassa sekunnissa yrityksen henkilöllisyyden ja sen pankkitietojen vastaavuuden. Sen järjestelmä toimii yhteistyössä toimivan lähestymistavan ansiosta, mikä helpottaa petosten havaitsemista.

"Itse asiassa jokaisessa maksamiseen liittyvässä aiheessa (turvallisuus, pikamaksu, jäljitettävyys, prosessin yleinen digitalisointi, jaettu maksu jne.) on vähintään 5-10 fintech-alan ammattilaista paikalla. Tarjontaa on runsaasti ja yrityksillä voi olla vaikeuksia valita, ihmetellä jommankumman kestävyyttä, vaikka ACPR-leima turvaakin kaiken., kommentoi Lionel Jouve, AFTE. Asia, josta yritysten rahastonhoitajayhdistys on erittäin kiinnostunut yhdellä tavoitteella: luoda fintech-kartta riippumattoman organisaation avustuksella, joka on sertifioinut heidät.

Présentation en tant qu'expert

Je suis un expert en finance et en technologie des paiements, avec une profonde connaissance des tendances actuelles et des développements dans le domaine des paiements B2B et des fintechs. Ma compréhension approfondie de ces sujets est étayée par une expérience pratique dans le secteur financier, ainsi que par une analyse régulière des études et des rapports pertinents. Je suis en mesure de fournir des informations détaillées sur les défis et les opportunités liés aux paiements B2B, ainsi que sur l'impact croissant des fintechs sur le paysage financier européen.

Informations sur les concepts utilisés dans l'article

L'article "Future of Payments" de Deutsche Bank met en lumière plusieurs concepts clés liés aux paiements B2B et à l'essor des fintechs européennes. Voici des informations sur les concepts mentionnés dans l'article :

Sécurité des paiements : Selon l'étude de Deutsche Bank, la sécurité des paiements est une priorité majeure pour les CFO européens, en raison de l'augmentation significative des fraudes aux paiements au cours des dernières années. En 2020, les fraudes aux paiements ont atteint 32,39 milliards de dollars dans le monde, contre 9,84 milliards en 2011.

Réconciliations entre factures et paiements : Les CFO sont également préoccupés par les réconciliations entre factures et paiements. Deutsche Bank rapporte que 60% des paiements B2B transfrontaliers nécessitent une intervention manuelle de 15 à 20 minutes chacune, ce qui souligne un besoin d'efficacité accrue dans ce domaine.

Automatisation et accès aux transactions mondiales : Un autre point soulevé est la nécessité d'automatisation et d'accès à l'ensemble des transactions effectuées dans le monde. Selon l'étude, 54% des trésoriers interrogés estiment qu'il est urgent de mettre en place des solutions capables de tracer les paiements internationaux en cas de problème.

Paiement instantané : L'accélération du recours au paiement instantané est également un défi important pour les professionnels de la finance. 40% des CFO interrogés s'attendent à ce que la technologie révolutionne ce domaine, en réduisant considérablement le risque d'impayé et les besoins en fonds de roulement.

Fintechs européennes : L'article met en évidence l'essor des fintechs européennes, en particulier en France, avec une montée en puissance depuis 2018 et la mise en place de la DSP2. Cette directive européenne contraint désormais les banques à fournir l'accès aux données de leurs clients à d'autres acteurs, ce qui a favorisé le développement de multiples services innovants et spécifiques portés par de nouveaux entrants sur le marché de la finance.

Ces concepts soulignent l'importance croissante de la sécurité, de l'efficacité et de l'innovation dans le domaine des paiements B2B, ainsi que le rôle central des fintechs dans la transformation du paysage financier européen.

Conclusion

En résumé, l'étude "Future of Payments" de Deutsche Bank met en lumière les défis et les tendances clés dans le domaine des paiements B2B, ainsi que l'impact croissant des fintechs européennes. Ces informations fournissent un aperçu précieux des priorités et des évolutions actuelles dans le secteur financier européen.

Kuinka ranskalainen Fintech voi auttaa DAF:ia B2B-maksuongelmissa? (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Rev. Porsche Oberbrunner

Last Updated:

Views: 5945

Rating: 4.2 / 5 (73 voted)

Reviews: 88% of readers found this page helpful

Author information

Name: Rev. Porsche Oberbrunner

Birthday: 1994-06-25

Address: Suite 153 582 Lubowitz Walks, Port Alfredoborough, IN 72879-2838

Phone: +128413562823324

Job: IT Strategist

Hobby: Video gaming, Basketball, Web surfing, Book restoration, Jogging, Shooting, Fishing

Introduction: My name is Rev. Porsche Oberbrunner, I am a zany, graceful, talented, witty, determined, shiny, enchanting person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.